آموزش تصویری تغییر پورت ssh

در این آموزش قصد داریم نحوه تغییر پورت SSH برای بالا بردن امنیت و جلوگیری از یک راه نفوذ به سرور شما را ارائه دهیم. اکثر شرکت های ارائه دهنده سرور سرویس مورد نظر را در اختیار کاربران خود قرار می دهند پورت ssh را به صورت دیفالت ۲۲ می باشد تغییر نمی دهند و همین مورد یکی از ضعف های امنیتی به شمار می رود. پیشنهاد می شود یا به پشتیبان سرور خود جهت تغییر پورت اطلاع دهید یا خودتان از طریق آموزش زیر پورت مورد نظر را به پورت امنی انتقال دهید. همان طور که ذکر شد پورت ssh به صورت دیفالت ۲۲ می باشد پیشنهاد میشود عدد پورت را به عدد ۴ رقمی تغییر دهید.

نکته: دقت داشته باشید برای انجام اینکار شما باید دسترسی روت به سرور داشته باشید.

بعد از وارد شدن به ssh سرور خود به وسیله نرم افزار putty دستور زیر را اجرا کنید.

پس از وارد کردن دستور بالا با صفحه زیر روبه رو می شوید و مشاهده می کنید که پورت به صورت دیفالت ۲۲ می باشد.

portssh22

پورت را به یک عدد ۴ رقمی تغییر دهید قابل ذکر هست که پس از عدد پورت حتما علامت # حذف کنید. در صورتی که حذف نشود مجدد سیستم عامل به صورت پیش فرض بر روی پورت ۲۲ می ماند.

portssh1558

پس از ویرایش پورت با نگه داشن کلید های CTRL + X از شما جهت ذخیره سوال می کند که شما با حرف Y تایید و سپس Enter می زنید و تغییر پورت انجام می شود و سپس دستورهای زیر را به ترتیب هر خط به صورت جداگانه در ادامه اجرا نمایید.

با دستور بالا کار تغییر پورت به پایان رسیده است ولی احتمال اینکه فایروال شما خودکار رول های امنیتی را به روز نکرده باشد وجود دارد پیشنهاد می شود با دستور زیر IPtable را ریستارت کنید.

به همین سادگی شما پورت SSH خود را تغییر داده و تا حد قابل توجهی سرور لینوکسی خود را در مقابل هک شدن ایمن کرده اید.